Zničené zuby

Naše zuby plní kromě svých hlavních funkcí, kterými jsou samozřejmě kousání a žvýkání potravy, také estetickou funkci. Zdravé zuby jsou proto pro člověka velmi důležité. Naneštěstí na ně číhá celá řada nebezpečí. Chrup nám může poškodit úraz stejně jako mikroorganismy. Zuby proto potřebují naší péči a ochranu. Pokud jí podceníme, zaplatíme za to vysokou cenu v podobě zničených zubů. Výsledkem budou problémy při každém jídle, ztráta sebevědomí, obtížnější navazování sociálních kontaktů apod.

Nebezpečí jménem zubní kaz

Naprostá většina lidí se v životě alespoň jednou setká se zubním kazem. Jedná se o infekční onemocnění způsobené bakteriemi žijícími v zubním plaku. Tyto mikroorganismy totiž v rámci svého metabolismu produkují kyseliny a další látky, které postupně naleptávají zubní sklovinu a následně poškozují i vnitřní strukturu zubu.

Pokud je zubní kaz ošetřen včas, situace nemusí být nikterak tragická. Napadená zubní tkáň je odstraněna a nahrazena výplní. Pokud se ovšem člověk nedostaví k zubnímu lékaři včas, hrozí mu poměrně závažné komplikace a cesta je zničeným zubům začne nabývat konkrétní podobu. Někdy celá situace končí nutnosti aplikace all on 4 zubních implantátů.

Bakterie se mohou dostat až do prostoru zubní dřeně, která se opět zanítí. Tuto situaci je nutno řešit odstraněním dřeně a vyplněním dřeňové dutiny a kořenových kanálků speciální výplní. Jedná se o zákrok nepříjemný a již také finančně náročnější. Situace se však může vyvinout i vznikem paradontózy.

Paradontóza jako poukaz na zničené zuby

Bakterie zubního plaku mohou způsobit také zánět dásně. Ten se nejprve projevuje pouze jistým zarudnutím dásní a nemusí způsobovat závažnější problémy. Časem ale může dojít k poškození vazů a zubního lůžka, což zub uvolní, ten se začne viklat a v konečném důsledku vypadne. Zanedbaná a neléčená paradontóza je v pravém slova smyslu poukázkou na zcela zničené zuby, v nejhorším případě na jejich ztrátu.

Nejlepším řešením je prevence

Jako u většiny jiných problémů je nejlepším způsobem jejich ochrany důsledná a pečlivá prevence. Pravidelné a správně prováděné čištění zubů doplněné o používání ústní vody a vyplachování úst po každém jídle je základním předpokladem zdravého chrupu.

Nedílnou součástí prevence jsou pravidelné návštěvy v ordinaci zubního lékaře a také dentálního hygienika. Včasný zásah lékaře při počínajících problémech může ušetřit mnoho pozdějších komplikací a v neposlední řadě i finančních prostředků, které by bylo potom jinak nutné investovat do velmi komplikovaných řešení.

Správná péče o zuby nemusí být náročná, je ale třeba být důsledný. V opačném případě na člověka nečeká nic jiného než zničené zuby, dlouhé hodiny strávené v ordinaci při nepříjemných zákrocích i velké výdaje. A to za to rozhodně nestojí.