Zkažené zuby

Zuby – ty zdravé a dokonale bílé, i ty zkažené – jsou vizitkou každého z nás. Se zkaženými zuby je obtížnější navazování sociálních kontaktů v osobním životě i v práci, stejně jako působí problémy při jídle. Zkažené zuby si nepřeje nikdo, je pro to ale třeba něco udělat. Důsledná hygiena je v tomto případě naší nejsilnější zbraní.

Kazící se zuby

Příčinou zkažených zubů je ve většině případů nedostatečná hygiena ústní dutiny. Ta totiž umožní bakteriím nerušený život a rozmnožování. Kyseliny, které tyto bakterie produkují v rámci svého trávení, jsou schopné poškodit sklovinu a proniknout dovnitř zubu, kde způsobí zánět. Tento problém známe pod označením zubní kaz. Kaz může napadnout všechny zuby a výjimkou není ani zkažený zub moudrosti.

S tím, jak zubní kaz postupuje, je stále těžší s ním bojovat. Zatímco na začátku často stačí jen si trochu lépe čistit zuby, na konci může být zkažený zub, který již nelze zachránit a dříve či později vypadne. V takovém případě přichází nelevné řešení pomocí implantace zubů metodou all on 4.

Jak zachránit zkažený zub

Jak již bylo naznačeno, záchrana zkažených zubů zásadním způsobem závisí na tom, v jaké fázi se kaz nachází. Pokud bakterie ještě nepronikly vrchní vrstvou skloviny, postačí „přitlačit“ na hygienu, případně doplnit fluor v podobě speciálních zubních past apod.

V další fázi už to tak jednoduché nebude a lékař bude nucen kaz odvrtat, případně následně odstranit zasaženou zubovinu a nahradit jí výplňovým materiálem. Jedná se o značně neoblíbený zákrok lidově nazývaný „tahání nervů“. Již jeho jméno poukazuje na to, že nejde o nic příjemného. Pokud zánět pronikne dostatečně hluboko, aby napadl i úložný aparát zubu, hrozí vypadnutí dokonce zubu a v některých případech již není zub schopen zachránit ani stomatolog.

Prevence problémů se zubním kazem

Prevence je vždy lepším řešení než léčba již zkažených zubů, která již koneckonců v mnohých případech ani není možná. Prevence spočívá v důsledném čištění zubů a obecně celé ústní dutiny. Její součástí je vždy i čištění mezizubních prostor a vyplachování ústní dutiny ústní vodou po každém jídle. Užitečná je i změna diety, vynechání sladkých nápojů a jídel s vysokým obsahem cukr, které jsou hlavní potravou bakterií.

Prevence začíná v dětském věku

U dětí platí pravidlo, že je potřeba začít s hygienou od prvního prořezaného zubu. První zubní silikonový kartáček, který se navlékne na prst, má masážní účinek a stimuluje tak dásně. I toto je prevencí před vznikem kazu u prvních zoubků. Jde přitom i o to, aby si dítě zvyklo na kontakt v ústech a od nejmenšího věku získávalo správné návyky. I pro děti je důležité konzumovat správnou stravu. Je důležité nabízet jim nápoje, které nekazí zuby. Přeslazené a sycené nápoje kazivosti zubů jen přispívají. Pro děti, stejně jako pro dospělé, platí, že by měly chodit na pravidelné prohlídky u zubního lékaře. I to je základem úspěchu a obrany proti zkaženým zubům.