Zánět dásní

Mluvíme-li o zdraví ústní dutiny, většinou se nám vybaví v první řadě zubní kazy. Neméně důležité je ale zdraví dásní. I na ně číhá celá řada nebezpečí, z nichž tím nejčastějším je zánět dásní. Podle mnohých se jedná dokonce o nejběžnější onemocnění vůbec a setkala se s ním naprostá většina populace, alespoň tedy v našich končinách. Co to ale zánět dásní je, jak vzniká, jak se projevuje a co dělat, pokud už postihne i vás?

 

Jak vzniká zánět dásní?

Vznik zánětu dásní většinou úzce souvisí s nedostatečnou hygienou ústní dutiny. I zánět dásní může mít samozřejmě jiné příčiny, od hormonálních nerovností po jiné specifické choroby. Nejčastěji je ale příčina spojená s naší vlastní nedůsledností a leností.

V našich ústech žije spousta bakterií, pokud jim ale umožníme až moc spokojený život, můžeme si zadělat na opravdový problém. V případě, že si nebudeme dostatečně správně čistit zuby a vlastně celá ústa, bakterie se začnou množit. Jednak to může vést ke vzniku zmíněných zubních kazů, jednak se ale bakterie mohou nějakou trhlinkou v dásni dostat dovnitř a způsobit tam zánět. V tu chvíli začínají problémy, které se budou prohlubovat s tím, jak dlouho je nezačneme řešit.

Jak zánět dásní poznáme?

Zánět dásní patří mezi ta záludná onemocnění, která o sobě dávají zpočátku vědět jen velmi nenápadně. Lehké zarudnutí dásní, trochu zvýšená citlivost a drobné krvácení při čištění zubů nejsou věci, které by člověka nějak významně omezovaly. Na druhou stranu si jich všimnout lze, a pokud toto varování člověk vyslyší, ušetří si do budoucna spoustu problémů.

Zánět dásní se totiž může zhoršovat a postupně se proměnit v paradontózu, která může skončit až ztrátou zubů, neboť zánět v případě neléčení naruší i samotný závěsný aparát zubu. To je možné vyřešit i metodou All on 4.

Léčba zánětu dásní

Pokud si tedy bakterie do dásně najdou cestu a začne bujet zánět, je třeba s ním něco udělat. Léčba musí nevyhnutelně spočívat ve snaze o zbavení se bakterií. Toho docílíte jen poctivým čištěním zubů a všech mezizubních prostorů. Doplňkem je potom vyplachování úst ústní vodou nejlépe po každém jídle. To platí o obědě v závodní jídelně, takže je samozřejmě možné, že ne vždy bude mít člověk ústní vodu k dispozici. V takovém případě bude muset stačit obyčejná voda.

Ve chvíli, kdy se ze zánětu stane paradontóza, může lékař nasadit i antibiotika, často ve formě mastí a gelů. Nutno podotknout, že úplně stejná jako léčba je i prevence. Pokud budete dodržovat zmíněná pravidla, zánět dásní se vám pravděpodobně vyhne. K základním pravidlům prevence je třeba připočítat i pravidelné návštěvy stomatologa, který případný problém okamžitě rozpozná a určí jeho nejlepší řešení.