Obsah článků
Zuby jsou část těla, která dokáže člověka opravdu hodně potrápit. Své problémy dokážou ohlásit hned několika způsoby. Typicky se jedná o bolest zubů – tu poznáte snadno – anebo příznaky zánětu dásní jako krvácení při čištění zubů, zvýšená citlivost dásní, zarudnutí atd. Pokud člověk zareaguje rychle, situaci lze poměrně dobře řešit, horší to je, pokud se problémy nechají nabrat na síle. Takovým červeným poplachem, který značí, že už je opravdu hodně zle, jsou viklavé zuby. Jak k tomu může dojít a jak tuto vážnou situaci řešit?
Proč se zuby začnou viklat?
Zub je věc velmi pevná a odolná, ne však nesmrtelná. Ne vždy přitom jde o zub samotný, stejně důležité je i napojení zubu na kost čelisti. Spojení je realizováno vazivovou tkání, která zajišťuje, že zub drží opravdu pevně. To je koneckonců snadné si ověřit. Zkuste si zaviklat svými zuby, pravděpodobně to nepůjde. Pokud ale něco vazivovou tkáň naruší, pevné uložení je to tam. Toto narušení může mít na svědomí silné mechanické působení – např. při úrazu – anebo jde o poškození v důsledku působení škodlivých bakterií v případě, že zánět dásní, resp. paradontóza, pronikne až k vazivovým tkáním a úložnému aparátu, naruší jej a zub se opět začne kývat. Mezi méně časté příčiny, na které je ale třeba stejně tak brát zřetel, potom patří např. noční skřípání zuby (bruxismus), během kterého také na závěsný aparát zubu působí velké síly. Ať již je příčina jakákoliv, viklavé zuby jsou posledním předstupněm před zuby vypadlými. A hranice mezi nimi je velmi tenká.
Jak se vyhnout problémům s viklavými zuby?
Zásadní důležitost má prevence. Proti úrazu je prevencí opatrnost, v případě bruxismu je to především jeho rozpoznání a následná konzultace se stomatologem, který může doporučit noční chrániče apod. Nejdůležitější je nicméně důsledná hygiena ústní dutiny. Pravidelné a správně prováděné čištění zubů i mezizubních prostor. Jen ta může zabránit množení bakterií a vzniku zubního kazu či zánětu dásní, které mohou skončit viklavými zuby a jejich ztrátou. Pokud se již viklavé zuby objeví, je třeba okamžitě vyrazit do zubařské ordinace. Lékař zhodnotí stupeň i příčinu poškození a navrhne řešení, pokud je možné. Je samozřejmě možné, že poškození již bude takové, že zuby nebude možné zachránit. V takovém případě nezbyde nic jiného, než začít uvažovat o fixované (all on 4) či snímatelné zubní náhradě. Útěchou může být pacientovi to, že dnešní materiály a výrobní technologické postupy umožňují vytvářet náhrady, které jsou prakticky k nerozeznání od skutečných zubů. To ale rozhodně neznamená, že bychom si na své zuby neměli dávat pozor, na to jsou až příliš cenné.