Snímací zubní náhrady

První americký prezident George Washington má na všech svých portrétech pevně sevřená ústa, aby nebyla vidět jeho nevzhledná (a asi i nepříliš funkční) dřevěná zubní náhrada. Stomatologie od 18. století naštěstí pokročila a dnešní zubní náhrady dokážou náš původní chrup nahradit prakticky dokonale ve všech významech toho slova. Zubní náhrady jsou dnes zcela funkční a z estetického hlediska nejen, že nejsou o nic horší než původní zuby, v mnoha případech dokáže totiž náhrada dokonce odstranit ony drobné nedostatky, kterými nás příroda obdařila. Zubní náhrada může být v ústech buď napevno – v takovém případě jí říkáme fixní (all on 4) – anebo může být snímatelná. I ta má totiž své využití.

Snímací náhrada nejsou klapačky

Snímatelná zubní náhrada má pořád jisté stigma plynoucí z toho, že si řada lidí pod tímto pojmem představí staré „klapačky“. Dnes jsou ale možnosti úplně jiné a vývoj na poli materiálů i postupů umožnil, aby dnešní náhrady poskytly svému nositeli skutečný hollywoodský úsměv, a kromě toho bezchybně plnily svůj hlavní úkol – kousaly. Mohlo by se zdát, že při možnostech, které nabízí fixní náhrady, jsou ty snímací vlastně přežitkem a nebude pro ně na trhu místo. Opak je pravdou. Fixní náhrady nelze totiž použít ve všech případech. Kromě toho jsou snímací náhrady velmi důležité pro přechodné období před definitivním řešením v podobě náhrady stálé.

Není náhrada jako náhrada

Snímací zubní náhrady jsou v zubních laboratořích vyráběny ze dvou základních materiálů. Tím prvním je keramika, která je velmi odolná, a potom pryskyřice, jejíž hlavní výhodou oproti keramice je především nižší cena. Konkrétní podoba konstrukce náhrady závisí na tom, zda je třeba nahrazovat jeden chybějící zub, anebo zda již v ústech žádný nezbyl. Pokud v ústní dutině pořád nějaké zuby jsou, lze je využít pro fixaci náhrady. V takovém případě mluvíme o částečné snímací zubní náhradě. Na druhou stranu pokud je třeba nahradit všechny zuby, na řadu přijde celková snímací zubní náhrada. U částečných náhrad je dokonce možná i tzv. skeletová konstrukce, kdy je její tělo, na kterém jsou zuby upevněny, nahrazuje pouze tenký drát a náhrada tak nevyplňuje celá ústa díky čemuž si člověk prakticky ani nevšimne, že má v ústech náhradu.

Jak bude náhrada držet?

Specifickou kapitolou je fixace zubních náhrad. I ta se v porovnání s minulostí zlepšila, stále je však někdy potřeba pomoci jí fixačními krémy. Zvláště na spodní čelisti mají náhrady tendenci držet hůře. Prosazují se také řešení, které se označují jako hybridní. Jejich princip spočívá v tom, že do čelisti jsou napevno instalovány implantáty, na které se potom snímací náhrada nasazuje. Nejlepší je samozřejmě danou konkrétní situaci probrat se stomatologem, který s pacientem vždy vybere to nejlepší řešení.