Jak vyléčit zánět dásní

Zubní plak v podobě oné nehezké nažloutlé vrstvy pokrývající naše zuby je nejen značně neestetický, především může mít negativní důsledky pro zdraví našich zubů a dásní. Zubní plak totiž není nic jiného bakterie, hodně bakterií. A není těžké odhadnout co se stane, pokud tyto bakterie proniknou do dásně či do zubu. V obou případech nečeká člověka nic pěkného a v obou případech to může skončitztrátou zubů. To pak přichází na řadu rekonstrukce zubního chrupu pomocí metody all on 4. Zánět dásní je ale současně velmi běžné onemocnění a někdy potká prakticky každého. Otázka tedy zní, jak léčit zánět dásní?

Zánět dásní a jeho varianty

Zánět dásní vzniká většinou ve chvíli, kdy se bakterie dostanou z úst do vnitřní části dásně. V první fázi se jedná o akutní zánět dásní, který se v případě našeho nezájmu promění v chronický zánět dásní. Škodlivé bakterie se v našich ústech vyskytnou v dostatečném množství v případě, že se nevěnujeme hygieně ústní dutiny. Za tento typ zánětu dásní (který je ne náhodou jednoznačně nejčastější) si tak můžeme jen a pouze sami. Takový zánět dásní se potom může proměnit dokonce v opravdu hodně nepříjemný a bolestivě hnisavý zánět dásní. Onemocnění sice může mít i jiné příčiny – známe také virový zánět dásní – ale nejdůležitější je věnovat pozornost tomu nejběžnějšímu. Právě na něj musí směřovat naše pozornost a na něj musíme cílit svoji prevenci.

Jak poznáme zánět dásní?

Musíme se připravit na to, že zánět dásní se nám ohlásí poměrně nenápadně, rozhodně ne žádnou palčivou bolestí uprostřed noci, která by nás donutila vyrazit k zubnímu lékaři. Jeho počátečními projevy budou maximálně trochu zarudlé dásně a sem tam nějaká ta stopa krve, kterou vyplivneme s pastou večer či ráno při čištění. Pokud bychom si toho snad nevšimli (anebo to ignorovali), zánět se bude rozšiřovat, až se z něj stane paradontóza a než se nadějeme, jsme bez zubů. To už sice pozná každý, bude ale poněkud pozdě.

Léčba zánětu dásní

Léčba zánětu dásní není nikterak sofistikovaná, jde zkrátka o to, že je třeba se zbavit bakterií, které problémy způsobují a nechat dásně zregenerovat. V prvotních fázích onemocnění nejde o nic složitého, je třeba jen trochu upravit způsob čištění zubů. Je dost možné, že jen používáte špatný kartáček, anebo nemáte tu správnou techniku. Je také možné, že zapomínáte na mezizubní prostory.

Hodně lidí si také sice čistí zuby dvakrát denně, ale už nevěnují pozornost vyplachování úst po jídle nebo pití sladkých limonád apod. Ústní voda je v boji se zánětem dásní stejně důležitá jako kartáček a pasta. Pokud ale necháte zánět dojít až do fáze paradontózy, může se snadno stát, že si s čištěním zubů již nevystačíte. Potom může lékař nasadit např. antibiotické gely apod. V některých případech už ale ani to nepostačí a o zánět vás o zuby prostě připraví. Pak už zbývá jen zubní náhrada. Raději si proto zuby pořádně čistěte!