Obsah článků
Objeví-li se ve vaší lékařské zprávě slovo gingivitida, znamená to, že trpíte onemocněním, které patří mezi nejčastější na světě. Pokud vám to přijde matoucí, neboť jste se s tímto pojmem dosud nesetkali, pak vězte, že gingivitida je odborný výraz pro zánět dásní. Je však třeba mít na paměti, že v případě tohoto onemocnění nelze pojem běžný zaměňovat za bezvýznamný nebo nerizikový. I zánět dásní – gingivitida – může člověka pěkně potrápit, někdy může zajít až k nutnosti výměny všech zubů pomocí zubních náhrad all on 4 Co je tedy o ní třeba vědět a co dělat, pokud nás postihne?
Jak gingivitida vzniká?
Příčiny vzniku zánětu dásní mohou být různé, tou nejčastější je přitom špatná hygiena ústní dutiny. Zkrátka a dobře, pokud si nebudeme dostatečně dobře a často čistit zuby, dáme možnost nerušeného množení bakteriím živícím se zbytky jídla, které nám v ústech zůstávají. A namnožené bakterie znamenají pro zdraví úst a zubů špatné zprávy. Bakterie mohou proniknout tvrdou sklovinou zubů a způsobit kaz, stejně tak mohou využit miniaturních trhlinek v dásni, proniknout dovnitř a způsobit tam zánět. Ten se neomezuje jen na dospělé a zubní lékaři dobře znají i gingivitidu u dětí.
Popsaný způsob vzniku zánětu je zdaleka nejčastější, není ale jediný. Medicína zná i tzv. ulcerózní gingivitidu, která souvisí s nezdravým životním stylem v podobě kouření a nadměrného požívání alkoholu. Právě v tomto případě je onemocnění doprovázeno vznikem velmi bolestivých vředů a boláků po celé ústní sliznici. Další formy tohoto onemocnění se nazývají deskvamativní gingivitida a hormonální gingivitida. V prvním případě je na vině jistá geneticky podmíněná porucha autoimunitního systému, v druhém potom hormonální nerovnováha, např. v důsledku těhotenství. Jedná se však spíše o vzácnější případy a rozhodně nejsou tak běžné jako gingivitida vzniklá v důsledku špatné hygieny. Podstatné je, že gingivitida může v případě, že člověk její řešení zanedbá, vést až ke ztrátě zubů se všemi důsledky, které to přináší.
Léčba a prevence gingivitidy
V případě zánětu dásní (toho s nejčastější příčinou) se léčba a prevence slévají v jedno, neboť se jedná prakticky o to samé. Vždy je zkrátka třeba zbavit se primární příčiny zánětu, tj. bakterií v ústech. Toho lze docílit pouze důsledným, častým a pravidelným čištěním zubů včetně špatně přístupných mezizubních prostor. Potřebné jsou též pravidelné výplachy ústní vodou, zvláště po každém jídle. V případě, že člověk nemá možnost použít po jídle ústní vodu (např. v zaměstnání), měl by si ústa vypláchnout alespoň vodou obyčejnou. Za cenu poměrně nenáročných aktivit člověk získá velkou pravděpodobnost, že se mu gingivitida vyhne a jeho dásně i zuby zůstanou dlouho v maximálně dobrém stavu. Za vypadlé zuby ta trocha okamžitého pohodlí, kterou získá zanedbáváním péče o zuby opravdu nestojí.