Co pomáhá na zánět dásní?

Dobré jídlo a pití jsou radostí a kořením života. Neplatí to však jen pro nás, ale i pro bakterie, kterých máme v ústní dutině opravdu hodně. Necháme-li jim v ústech zbytky jídla, budou si užívat a budou se nadšeně množit. V takovém případě je jen otázkou času, kdy některé z nich proniknout dovnitř dásně, kde způsobí zánět. Zprvu zdánlivá banalita ale může postupem času přerůst v problém s opravdu vážnými následky. Pravda je taková, že naše lenost, která nám ušetří maximálně několik málo minut, nám o něco později může způsobit problémy, jejichž řešení nás bude stát mnoho energie, trápení a v neposlední řadě i peněz – aneb nutnost instalace all on 4 zubních implantátů. Co konkrétně je tedy třeba o zánětu dásní vědět?

Zánět dásní a jeho důsledky

Princip vzniku zánětu dásní již byl v úvodu naznačen, dochází k němu ve chvíli, kdy bakterie přítomné v ústech proniknou do dásně. Jako vstupní cesta jim může posloužit jakákoliv mikroskopická trhlinka vzniklá např. při konzumace horkých nápojů, při čištění zubů apod. V tu chvíli se zánět – lékaři mu odborně říkají gingivitida – začne projevovat zarudnutím dásní, drobným krvácením či zvýšenou citlivostí.

Prvotní příznaky nejsou po pravdě řečeno nikterak závažné a není těžké je ignorovat. Jedná se o častou chybu, avšak chybu, která se člověku nemusí vůbec vyplatit. Zánět dásní se může postupně dostat do chronické fáze a přerůst v nebezpečnou parodontózu. A na jejím konci mohou být ztracené zuby.

Léčba zánětu dásní a prevence jeho vzniku

V případě, že zánět dásní člověka skutečně postihne, je třeba jej urychleně řešit. Klíčem k porážce gingivitidy je odstranění zubního plaku. Zubní plak je tvořen především zmíněnými bakteriemi a odstranění zdroje zánětu je pro jeho léčbu zásadní.

Dosáhnout toho lze poctivým a důsledným čištěním zubů, vyplachováním úst ústní vodou a také čištěním mezizubních prostor. Čištění úst bychom neměli rozhodně provozovat pouze dvakrát denně, jak činí zavedená praxe. Minimálně vyplachování úst bychom měli provozovat po každém jídle. A platí to i o jídle v práci nebo při společenských akcích. Pokud v takových případech není k dispozici přímo ústní voda, lze jí nahradit i vodou obyčejnou. Pro průběžné čištění zubů lze využít i vhodnou žvýkačku.

Pozitivní vliv bude mít také změna diety. Je třeba vyvarovat se především cukrů. A platí to nejen pro jídlo, ale i pro slazené nápoje (vlastně především pro ně). V případě pokročilého zánětu dásní může zubní lékař nasadit i antibiotika.

Nedílnou součástí prevence proti vzniku zánětu dásní jsou pak samozřejmě i pravidelné návštěvy v ordinaci zubního lékaře. Ten totiž dokáže onemocnění včas diagnostikovat, upozornit pacienta na jeho rizika a zvolit vhodnou léčbu.

Tou nejlepší prevencí je ale možná upozornit na možné důsledky parodontózy. V určité fázi se již zuby mohou viklat tak, že zachránit zkrátka nepůjdou ani přes veškerou snahu stomatologa. V takovém případě nezbývá nic jiného než jejich vytržení a instalace zubní náhrady. Ta sice může být plně funkční a esteticky dokonalá, ale vlastní zuby jsou vždy lepší, nemluvě o finanční náročnosti takového zákroku.